İSK Felsefe Günleri Tarihçesi

İÇEL SANAT KULÜBÜ FELSEFE GÜNLERİ HAKKINDA…

İçel Sanat Kulübü Mersin Üniversitesi’nin kurulduğu yıllarda ortak bir proje başlatmıştı. 1994 yılında yapılan I. Felsefe Günleri Gözne Kalesi dibindeki korulukta gerçekleştirilmişti. Vahap Kokulu ve Necla Akbulut’un teatral sunumlarını ile yapılan müzikli akademia; Prof.Dr. Bedia Akarsu Cumhuriyet Gazetesinde yayımlanmıştı.

Bu etkinlik 2000 yılına kadar kesintisiz devam etti. Ancak Üniversideki felsefe kadrosunun azaltılması ve etkinliğin açıkhava –akademia tarzından salon söyleşilerine çekilmesi ilgiyi giderek azalttı. Sonunda etkinlik sessizce kaldırıldı. Oysa Türkiye gündeminde bir Anadolu kentinde başlayan böylesi bir Felsefe etkinlik, İoanna Kuçuradi’nin söylemiyle “benzersiz” bir üretim idi. Bunu lütfen değiştirmeyiniz demişti.

1994 yılında başlatılan Mersin Felsefe Günleri bir örnek çalışma niteliğinde kulüp tarihinde yerini almıştır. İlk yıllarda Mersin Üniversitesi ve sonrasında Mersin Felsefe Derneği birlikteliği ile devam eden Felsefe Günleri son yıllarda, İçel Sanat Kulübü Felsefe Söyleşileri adı altında İçel Sanat Kulübü Felsefe Birimi organizasyonu ile ayda bir konuk ve konu belirleyerek devam etmektedir.